Big Country girls basketball playoff pairings, results (March 5)

Here are the updated Big Country girls basketball playoff pairings, results through March 5

REGION I-5A

BI-DISTRICT

Canyon Randall 55, Wylie 45

REGION I-4A

BI-DISTRICT

Canyon 73, Snyder 15

Stephenville 60, Iowa Park 33

Big Spring 39, Hereford 37

Graham 24, Brownwood 22

AREA

Argyle 56, Stephenville 41

Big Spring 39, Clint Mountain View 32

REGION QUARTERFINALS

Seminole 85, Big Spring 12

REGION I-3A

BI-DISTRICT

Peaster 70, Breckenridge 27 

Wall 53, Stanton 23

Nocona 63, Eastland 37

Merkel 61, Reagan County 18

Jim Ned 77, Crane 13

Coahoma 49, Ballinger 47 

Brock 41, Bowie 39 (OT)

AREA

Peaster 70, Wall 41

Nocona 48, Merkel 36

Jim Ned 59, Holliday 36

Brock 53, Coahoma 26

REGION QUARTERFINALS

Jim Ned 61, Brock 34

REGION SEMIFINALS

Canadian 37, Jim Ned 32

REGION I-2A

BI-DISTRICT

Roscoe 40, Wink 32 

Coleman 42, Ozona 39

Christoval 41, Colorado City 32

AREA

Sundown 43, Roscoe 35 

Ropes 44, Coleman 33

REGION II-2A

BI-DISTRICT

Valley Mills 53, De Leon 28

Cisco 45, Windthorst 32

Anson 55, Seymour 29

Stamford 72, Quanah 22

Haskell 73, Archer City 48 

AREA

Cisco 48, Valley Mills 32

Lipan 55, Anson 47

Stamford 70, Tolar 28

Haskell 64, Hamilton 47

REGION QUARTERFINALS

Lipan 37, Cisco 22

Stamford 57, Haskell 46

REGION SEMIFINALS

Stamford 59, Muenster 49

REGION CHAMPIONSHIP

Stamford 49, Lipan 33

STATE SEMIFINALS

Stamford 68, Martin’s Mill 64

STATE CHAMPIONSHIP

Gruver 50, Stamford 38

REGION IV-2A

BI-DISTRICT

San Saba 86, Charlotte 36 

Goldthwaite 41, Falls City 35

AREA

San Saba 76, Yorktown 27

Three Rivers 38, Goldthwaite 34

REGION QUARTERFINALS

San Saba 42, Harper 28

REGION SEMIFINALS

San Saba 60, Hearne 34

REGION CHAMPIONSHIP

San Saba 61, Normangee 21

STATE SEMIFINALS

Gruver 69, San Saba  29

REGION I-1A

BI-DISTRICT

Jayton 53, Crosbyton 20

AREA

Borden County 47, Jayton 35

REGION II-1A

BI-DISTRICT

Robert Lee 68, Santa Anna 22

Benjamin 56, Knox City 35

Westbrook  37, Cross Plains 30

Aspermont 64, Vernon Northside 21

Highland 42, May 18

Hermleigh 75, Baird 18

Roby 61, Electra 51

Eula 64, Ira 26

Munday 37, Rotan 25

AREA

Robert Lee 78, Rankin 40

Westbrook 35, Benjamin 21

Highland 43, Aspermont 37

Hermleigh 55, Roby 25

Eula 38, Munday 37

REGION QUARTERFINALS

Robert Lee 38, Veribest 29

Highland 46, Westbrook 44

Hermleigh 54, Eula 39

REGION SEMIFINALS

Robert Lee 61, Highland 53

Hermleigh 40, Sterling City 31

REGION CHAMPIONSHIP

Robert Lee 53, Hermleigh 50

STATE SEMIFINALS

Robert Lee 46, Neches 44

STATE CHAMPIONSHIP

Ackerly Sands 60, Robert Lee 33

REGION III-1A

BI-DISTRICT

Gordon 53, Iredell 24 

Huckabay 70, Covington 10 

Cherokee 43, Zephyr 27

Priddy 56, Rochelle 26

Lingleville 69, Morgan 21

Richland Springs 79, Gustine 24 

Blum 42, Gorman 34 

Throckmorton 36, Prairie Valley 19

AREA

Gordon 44, Lometa 37

Huckabay 63, Cherokee 15

Lingleville 41, Priddy 30

Throckmorton 44, Ector 25

REGION QUARTERFINALS

Huckabay 68, Gordon 38

Richland Springs 51, Lingleville 29

Slidell 36, Throckmorton 26

REGION SEMIFINALS

Huckabay 39, Dodd City 35

REGION CHAMPIONSHIP

Huckabay 52, Richland Springs 42

STATE SEMIFINALS

Ackerly Sands 56, Huckabay 29

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.