Big Country football playoff pairings, results (Nov. 27)

Here are the updated Big Country football playoff pairings and results through Nov. 27 (with regional brackets):

REGION I-6A DIV. II (Full bracket)

BI-DISTRICT

El Paso Eastwood 31, Abilene High 27

REGION I-5A DIV. I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Colleyville Heritage 63, Cooper 21

REGION I-4A DIV. I (Full bracket)

BI-DISTRICT

El Paso Riverside 34, Big Spring 7

REGION II-4A DIV. I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Stephenville 49, Fort Worth Dunbar 21

Kennedale 37, Brownwood 7

AREA

Stephenville 22, Paris 10

REGION SEMIFINALS

Stephenville 21, Argyle 17

REGION FINAL

Stephenville (13-0) vs. Melissa (11-2): 7:30 p.m. Friday, Bedford’s Pennington Field

REGION I-4A DIV. II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Sweetwater 50, Borger 15

Snyder 31, Seminole 0

AREA

Aubrey 42, Sweetwater 7

Snyder 14, Graham 3

REGIONAL SEMIFINAL

Celina 46, Snyder 6

REGION I-3A DIV. I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Early 43, Pilot Point 21

Whitesboro 56, Breckenridge 14

Jim Ned 49, Peaster 12

Brock 40, Wall 6

AREA

Shallowater 43, Early 14

Jim Ned 49, Muleshoe 20

Brock 54, Amarillo River Road 8

REGIONAL SEMIFINAL

Brock 70, Jim Ned 25

REGION FINAL

Brock (13-0) vs. Whitesboro (9-4): 7 p.m. Thursday, Arlington’s Globe Life Field

REGION I-3A DIV. II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Ballinger 35, Crane 34

Brady 57, Anthony 14

AREA

Abernathy 45, Ballinger 28

Brady 21, Stanton 13

REGION SEMIFINALS

Lubbock Roosevelt 50, Brady 14

REGION II-3A DIV. II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Eastland 42, Wichita Falls City View 21

Dublin 38, Callisburg 33

AREA

Bells 67, Eastland 37

Dublin 41, Palmer 35

REGION SEMIFINALS

Gunter 62, Dublin 20

REGION I-2A DIV. I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Cisco 55, Haskell 28

Forsan 22, Goldthwaite 15

Hawley 56, San Saba 9

Coleman 62, Anson 12

AREA

Cisco 69, Panhandle 21

New Deal 28, Forsan 24

Hawley 40, Sundown 22

Coleman 43, Post 0

REGION SEMIFINALS

Cisco 34, New Deal 14

Hawley 21, Coleman 7

REGION FINAL

Hawley (13-0) vs. Cisco (11-2): 7 p.m. Friday, Shotwell Stadium

REGION II-2A DIV. II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Roscoe 38, Quanah 16

Santo 31, Petrolia 0

Windthorst 54, Hico 20

Muenster 55, Cross Plains 7

Albany 68, Era 0

AREA

Santo 33, Roscoe 12

Albany 32, Olney 10

REGION SEMIFINAL

Windthorst 40, Santo 7

Albany 34, Muenster 21

REGION FINAL

Windthorst (12-1) vs. Albany (12-0): 7 p.m. Friday, Graham’s Newton Field

REGION I-1A DIV. I

BI-DISTRICT

Borden County 54, Knox City 44

REGION II-1A DIV. I

BI-DISTRICT

Sterling City 56, Hermleigh 42

Westbrook 64, Ira 14

REGION SEMIFINALS

Westbrook 86, Rankin 38

REGION FINAL

Westbrook 44, Sterling City 41

STATE SEMIFINAL

Westbrook (9-4) vs. Happy (10-3): 7 p.m. Friday, Slaton’s Tiger Stadium

REGION IV-1A DIV. I

BI-DISTRICT

May 68, Irion County 20

Water Valley 58, Gorman 0

REGION SEMIFINALS

May 84, Jonesboro 55

REGIONAL FINAL

May 70, Water Valley 49

STATE SEMIFINAL

May (13-0) vs. Abbott (11-0): 6 p.m., Saturday, Dublin

REGION II-1A DIV. II

BI-DISTRICT

Balmorhea 60, Blackwell 14

Motley County 52, Rule 6

Jayton 52, Benjamin 41

Loraine 68, Sanderson 28

REGION SEMIFINALS

Jayton 34, Loraine 14

REGION FINAL

Motley County 60, Jayton 8

REGION III-1A DIV. II

BI-DISTRICT

Throckmorton 87, Fannindel 40

Strawn 72, Morgan 7

Gordon 68, Cranfills Gap 20

Gold-Burg 59, Lueders-Avoca 14

REGION SEMIFINALS

Strawn 61, Throckmorton 8

Gordon 82, Gold-Burg 37

REGION FINAL

Strawn 66, Gordon 16

STATE SEMIFINAL

Strawn (13-0) vs. Richland Springs (11-1): 7 p.m., Friday, Dublin

REGION IV-1A DIV. II

BI-DISTRICT

Cherokee 51, Blanket 6

Richland Springs 58, Sidney 8

TAPPS SIX-MAN DIV. III

BI-DISTRICT

Fort Worth Covenant Classical 50, Abilene Christian 0

 

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.