Big Country Boys Basketball Playoff Pairings, Results (March 5)

Here are the updated Big Country boys basketball playoff pairings, results:

REGION I-5A

BI-DISTRICT

Abilene High 55, El Paso Eastwood 22

AREA

Trophy Club Nelson 64, Abilene High 48

REGION I-5A

BI-DISTRICT

Amarillo Palo Duro 77, Cooper 72

Amarillo High 72, Wylie 26

REGION I-4A

BI-DISTRICT

Burkburnett 77, Brownwood 70

Snyder 40, Perryton 38

Wichita Falls Hirschi 61, Stephenville 43

AREA

Seminole 75, Snyder 42

REGION I-3A 

BI-DISTRICT

Brock 73, Nocona 48

Jim Ned 61, Reagan County 38

Wichita Falls City View 86, Comanche 49

Wall 74, Coahoma 29

Dublin 85, Holliday 82 (OT)

Ballinger 39, Crane 32

AREA

Brock 47, Jim Ned 29

Dublin 57, Wall 56

Peaster 72, Ballinger 32

REGION QUARTERFINALS

Brock 72, Wichita Falls City View 61

Peaster 93, Dublin 64

REGION SEMIFINALS

Brock 75, Abernathy 33 

REGION CHAMPIONSHIP

Brock 49, Shallowater 46 

STATE SEMIFINALS

Brock (29-3) vs. Tatum-Dallas Madison winner: TBA

REGION I-2

BI-DISTRICT

Winters 66, Fort Hancock 43

Christoval 50, Colorado City 29

Eldorado 48, Coleman 35

AREA

Winters 43, Seagraves 36

REGION QUARTERFINALS

Wink 57, Winters 48

REGION II-2

BI-DISTRICT

Italy 74, De Leon 46

Archer City 68, Anson 52

Albany 57, Petrolia 55

Cisco 72, Quanah 52

Seymour 60, Hawley 49

AREA

Lipan 75, Albany 46

Cisco 40, Poolville 38

REGION QUARTERFINALS

Cisco 56, Seymour 36

REGION SEMIFINALS

Cisco 64, Bogata Rivercrest 61

REGION CHAMPIONSHIP

Lipan 59, Cisco 52

REGION IV-2

BI-DISTRICT

Brackett 38, Goldthwaite 33

San Saba 58, La Pryor 46

AREA

San Saba 57, Yorktown 50

REGION QUARTERFINALS

Sabinal 46, San Saba 43

REGION I-1

BI-DISTRICT

Jayton 71, Lorenzo 33

AREA

Jayton 46, Borden County 45

REGION QUARTERFINALS

Jayton 41, Klondike 40

REGION SEMIFINALS

Texline 57, Jayton 55

REGION II-1

BI-DISTRICT

Cross Plains 38, Ira 28

Westbrook, bye

Benjamin 64, Rotan 49

Knox City, bye

May 56, Hermleigh 55 (OT)

Eula, bye

Aspermont 53, Munday 48 (OT)

AREA

Electra 42, Cross Plains 35

Westbrook 47, Benjamin 31

Knox City 50, May 43

Eula 58, Aspermont 32

REGION QUARTERFINALS

Westbrook 51, Electra 49

Eula  57, Knox City 33

REGION SEMIFINALS

Eula 47, Irion County 46

Westbrook 70, Rankin 63

REGION CHAMPIONSHIP

Eula (20-9) vs. Westbrook (23-3): 7 p.m. Saturday, Angelo State University 

REGION III-1

BI-DISTRICT

Lometa 49, Sidney 31

Priddy, bye

Huckabay 82, Iredell 23

Lingleville, bye

Richland Springs 37, Blanket 29

Morgan 67, Gorman 44

AREA

Huckabay 50, Priddy 48

Lingleville 75, Richland Springs 36

REGION QUARTERFINALS

Lometa 56, Huckabay 53

Lingleville 42, Cherokee 38

REGION SEMIFINALS

Graford 56, Lingleville 51 (OT)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.