BREAKING: UIL announces new districts for 2020-21 and 2021-22 school years (five videos attached)

The University Interscholastic League announced the new athletic districts for the 2020-21 and 2021-22 school years Monday morning during its biennial reclassification and realignment.

Here are all the football and basketball districts including schools in the Big Country Preps coverage area. 

FOOTBALL

CLASS 6A

DISTRICT 2

  • Abilene High
  • Midland High
  • Midland Lee
  • Odessa High
  • Odessa Permian
  • San Angelo Central
  • Wolfforth Frenship

CLASS 5A DIV. I

DISTRICT 3

  • Cooper
  • Azle
  • Crowley
  • Forth Worth Arlington Heights
  • Granbury
  • Northwest
  • Saginaw
  • White Settlement Brewer

CLASS 5A DIV. II

DISTRICT 3

  • Wylie
  • Canyon Randall
  • Lubbock Cooper
  • Plainview
  • Wichita Falls
  • Wichita Falls Rider

CLASS 4A DIV. I

DISTRICT 5

  • Brownwood
  • Stephenville
  • Alvarado
  • Midlothian Heritage
  • Waco La Vega
  • Waxahachie Life

CLASS 4A DIV. II

DISTRICT 1

  • Snyder
  • Sweetwater
  • Midland Greenwood
  • Monahans
  • Pecos

CLASS 3A DIV. I

DISTRICT 3

  • Breckenridge
  • Clyde
  • Early
  • Jim Ned
  • Wall
  • San Angelo TLCA

DISTRICT 4

  • Brock
  • Bowie
  • Boyd
  • Paradise
  • Pilot Point
  • Ponder
  • Whitesboro

CLASS 3A DIV. II

DISTRICT 2

  • Ballinger
  • Bangs
  • Brady
  • Ingram Moore
  • San Angelo Grape Creek
  • Sonora

DISTRICT 4

  • Coahoma
  • Abernathy
  • Big Lake Reagan County
  • Idalou
  • Lubbock Roosevelt
  • Stanton

DISTRICT 5

  • Comanche
  • Dublin
  • Eastland
  • Merkel
  • Jacksboro
  • Millsap

CLASS 2A DIV. I

DISTRICT 3

  • Anson
  • Colorado City
  • Forsan
  • Haskell
  • Hawley
  • Stamford

DISTRICT 4

  • Cisco
  • Coleman
  • De Leon
  • Goldthwaite
  • San Saba
  • Winters

CLASS 2A DIV. II

DISTRICT 5

  • Hamlin
  • Roscoe
  • Lockney
  • Ralls
  • Crosbyton

DISTRICT 6

  • Munday
  • Archer City
  • Olney
  • Quanah
  • Seymour
  • Electra

DISTRICT 8

  • Albany
  • Cross Plains
  • Hico
  • Ranger
  • Santo
  • Meridian

CLASS 1A DIV. I

DISTRICT 3

  • Knox City
  • Crowell
  • Paducah
  • Spur
  • Vernon Northside

DISTRICT 7

  • Aspermont
  • Hermleigh
  • Ira
  • Roby
  • Rotan

DISTRICT 8

  • Bronte
  • Robert Lee
  • Highland
  • Westbrook
  • Sterling City

DISTRICT 13

  • Baird
  • Gorman
  • Lingleville
  • May
  • Santa Anna

DISTRICT 15

  • Zephyr
  • Evant
  • Lometa
  • Zephyr

CLASS 1A DIV. II

DISTRICT 6

  • Abilene TLCA
  • Blackwell
  • Loraine
  • Trent
  • Olfen

DISTRICT 7

  • Jayton
  • Patton Springs
  • Guthrie
  • Motley County
  • Southland

DISTRICT 8

  • Benjamin
  • Rule
  • Chillicothe
  • Harrold

DISTRICT 9

  • Lueders-Avoca
  • Moran
  • Paint Creek
  • Throckmorton
  • Woodson

DISTRICT 11

  • Gordon
  • Gustine
  • Strawn
  • Stephenville Three Way
  • Bluff Dale

DISTRICT 15

  • Blanket
  • Brookesmith
  • Panther Creek
  • Rising Star
  • Sidney

DISTRICT 16

  • Mullin
  • Cherokee
  • Lohn
  • Richland Springs
  • Rochelle

BASKETBALL

CLASS 6A

DISTRICT 2

  • Abilene High
  • Midland High
  • Midland Lee
  • Odessa High
  • Odessa Permian
  • San Angelo Central
  • Wolfforth Frenship

CLASS 5A

DISTRICT 4

  • Cooper
  • Wylie
  • Lubbock High
  • Lubbock Cooper
  • Lubbock Coronado
  • Lubbock Monterey

CLASS 4A

DISTRICT 3

  • Big Spring
  • Snyder
  • Sweetwater
  • Levelland
  • Lubbock Estacado
  • San Angelo Lake View

DISTRICT 6

  • Brownwood
  • Stephenville
  • Gatesville
  • Glen Rose
  • Lampasas

CLASS 3A

DISTRICT 5

  • Coahoma
  • Reagan County
  • Crane
  • Odessa Compass
  • Sonora
  • Stanton

DISTRICT 6

  • Ballinger
  • Brady
  • Clyde
  • Jim Ned
  • Merkel
  • Wall
  • San Angelo Grape Creek
  • San Angelo TLCA

DISTRICT 7

  • Breckenridge
  • Bowie
  • Henrietta
  • Holliday
  • Jacksboro
  • Nocona
  • Wichita Falls City View

DISTRICT 8

  • Bangs
  • Brock
  • Comanche
  • Dublin
  • Early
  • Eastland
  • Millsap
  • Peaster

CLASS 2A

DISTRICT 8

  • Coleman
  • Colorado City
  • Forsan
  • Roscoe
  • Winters
  • Miles

DISTRICT 10

  • Albany
  • Anson
  • Cisco
  • Hamlin
  • Haskell
  • Hawley
  • Stamford

DISTRICT 11

  • De Leon
  • Hico
  • Ranger
  • Lipan
  • Poolville
  • Santo Tolar

DISTRICT 29

  • San Saba
  • Goldthwaite
  • Center Point
  • Harper
  • Johnson City
  • Junction
  • Mason

CLASS 1A

DISTRICT 5

  • Jayton
  • Patton Springs
  • Guthrie
  • Motley County
  • Paducah
  • Spur

DISTRICT 11

  • Blackwell
  • Bronte
  • Robert Lee
  • Irion County
  • Sterling City
  • Water Valley

DISTRICT 12

  • Panther Creek
  • Santa Anna
  • Eden
  • Menard
  • Olfen
  • Paint Rock
  • Veribest

DISTRICT 13

  • Baird
  • Cross Plains
  • Eula
  • May
  • Moran
  • Rising Star

DISTRICT 14

  • Abilene TLCA
  • Hermleigh
  • Highland
  • Ira
  • Loraine
  • Trent
  • Westbrook

DISTRICT 15

  • Aspermont
  • Knox City
  • Lueders-Avoca
  • Paint Creek
  • Roby
  • Rotan
  • Rule

DISTRICT 16

  • Benjamin
  • Munday
  • Chillicothe
  • Crowell
  • Electra
  • Harrold
  • Vernon Northside

DISTRICT 17

  • Brookesmith
  • Cherokee
  • Lohn
  • Lometa
  • Richland Springs
  • Rochelle

DISTRICT 18

  • Blanket
  • Gustine
  • Mullin
  • Priddy
  • Sidney
  • Zephyr
  • Evant

DISTRICT 19

  • Gordon
  • Gorman
  • Huckabay
  • Lingleville
  • Stephenville Three Way
  • Strawn
  • Bluff Dale

DISTRICT 21

  • Throckmorton
  • Woodson
  • Bryson
  • Graford
  • Newcastle
  • Perrin-Whitt

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.