Big Country girls basketball playoff pairings, results (Feb. 17)

Here are the updated Big Country girls basketball playoff pairings: 

REGION I-6A

BI-DISTRICT

Arlington Bowie 71, Abilene High 43

REGION I-5A 

BI-DISTRICT

Lubbock Cooper 63, Cooper 39

Plainview 48, Wylie 42 (OT)

REGION I-4A 

BI-DISTRICT

Burkburnett 55, Snyder 54

Stephenville 42, Krum 27

Graham 69, Sweetwater 56

Big Spring 66, Wichita Falls Hirschi 55

Bridgeport 43, Brownwood 32

AREA

Stephenville 69, Graham 53

Decatur 46, Big Spring 30

REGION QUARTERFINALS

Stephenville (25-7) vs. Argyle (27-7): 6 p.m. Tuesday, Aledo

REGION I-3A 

BI-DISTRICT

Wall 91, Crane 8

Tornillo 62, Brady 50

Nocona 74, Breckenridge 36

Merkel 49, Coleman 33

Brock 51, Holliday 30

Colorado City 57, Eastland 50

Ballinger 48, Kermit 22

Cisco 65, Stanton 37

Jim Ned 45, Hamilton 28

AREA

Wall 53, Canadian 41

Nocona 63, Merkel 47

Brock 36, Colorado City 18

Bushland 46, Ballinger 20

Cisco 58, Jacksboro 54

Jim Ned 52, Childress 39

REGION QUARTERFINALS

Wall (29-1) vs. Shallowater (28-3): 6:30 p.m. Tuesday, Lamesa

Brock (31-8) vs. Nocona (31-3): 6 p.m. Tuesday, Bridgeport

Cisco (31-3) vs. Jim Ned (30-5): 7 p.m. Tuesday, Abilene Christian’s Moody Coliseum

REGION I-2A 

BI-DISTRICT

Haskell 52, Miles 24

Christoval 35, Roscoe 23 

Forsan 48, Stamford 37

Albany 32, Eldorado 30

AREA

Seagraves 45, Haskell 38

Forsan 35, Plains 24

Sundown 44, Albany 31

REGION QUARTERFINALS

Forsan (23-6) vs. Sundown (20-13): 7:30 p.m. Tuesday, Lubbock Christian’s Rip Griffin Center

REGION II-2A 

BI-DISTRICT

Goldthwaite 56, Electra 36

Windthorst 39, Hico 35

AREA

Muenster 33, Goldthwaite 29

REGION II-1

BI-DISTRICT

Robert Lee 60, Menard 26

Benjamin (25-5), bye

Westbrook 52, Hamlin 38

Aspermont (28-2), bye

Blackwell 70, Rochelle 19

Roby 50, Ira 48

Hermleigh (26-5), bye

Jayton 35, Munday 23

AREA

Rankin 59, Robert Lee 56

Benjamin 51, Westbrook 45

Aspermont 43, Spur 27

Blackwell 52, Marfa 17

Patton Springs 61, Roby 54

Hermleigh 49, Jayton 37

REGION QUARTERFINALS

Benjamin (26-5) vs. Aspermont (29-2): TBA

Blackwell (23-8) vs. Veribest (22-6): 8 p.m. Monday, Angelo State’s Junell Center

Hermleigh (27-5) vs. Patton Springs (19-3): 7 p.m. Tuesday, Lubbock Roosevelt

REGION III-1

BI-DISTRICT

Eula (26-8), bye 

Brookesmith 35, Priddy 33

May (25-4), bye

Lipan 42, Baird 36 (OT)

Huckabay (30-4), bye

Ranger 41, Gorman 39

Bellevue 71, Throckmorton 22

AREA

Eula 43, Brookesmith 26 

Lipan 37, May 28

Huckabay 58, Richland Springs 38

Ranger 45, Jonesboro 40

REGION QUARTERFINALS

Eula (27-8) vs. Lipan (31-5): 6:30 p.m. Tuesday, Eastland

Huckabay (31-4) vs. Ranger: 6 p.m. Tuesday, May

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.