Big Country football playoff pairings, results

REGION I-5A DIVISION I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Cooper 49, Eastwood 41

AREA

North Richland Hills Birdville 49, Cooper 14

REGION I-4A DIVISION I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Big Spring 28, Clint 22

AREA

Hereford 57, Big Spring 13

REGION II-4A DIVISION I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Kennedale 58, Brownwood 20

Stephenville 54, Dunbar 31

AREA

Celina 31, Stephenville 21

REGION I-4A DIVISION II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Dalhart 26, Snyder 7

REGION I-3A DIVISION I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Eastland 49, Boyd 27

Jim Ned 30, Whitesboro 21

Wall 20, Pilot Point 0

Brock 34, Breckenridge 27

AREA

Eastland 35, Denver City 28

Shallowater 44, Jim Ned 35

Wall 21, Bushland 14

Brock 64, Slaton 6

REGION SEMIFINALS

Shallowater 56, Eastland 21

Brock 35, Wall 13

REGION CHAMPIONSHIP

Brock 23, Shallowater 21

STATE SEMIFINALS

Malakoff 23, Brock 21

REGION I-3A DIVISION II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Crane 28, Coahoma 11

Tulia 26, Merkel 24

Childress 42, Ballinger 16

Canadian 70, Anson 13

Colorado City 51, Reagan County 0

Spearman 33, Cisco 29

AREA

Canadian 56, Colorado City 26

REGION II-3A DIVISION II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Comanche 42, Nocona 30

Holliday 66, Dublin 20

AREA

Comanche 42, Edgewood 38

REGION SEMIFINALS

Gunter 53, Comanche 14

REGION I-2A DIVISION I (Full bracket)

BI-DISTRICT

Winters 26, Alvord 7

Stamford 68, Lindsay 34

Hawley 69, Chico 15

AREA

Panhandle 55, Winters 20

New Deal 64, Stamford 6

Sundown 37, Hawley 36 (OT)

REGION II-2A DIVISION I (Full bracket)

BI-DISTRICT

De Leon 41, Axtell 21

AREA

De Leon 31, Wolfe City 20

REGION SEMIFINALS

De Leon 44, Riesel 21

REGION CHAMPIONSHIP

San Saba 31, De Leon 17

REGION II-2A DIVISION II (Full bracket)

BI-DISTRICT

Christoval 40, Cross Plains 34

Hamlin 52, Miles 0

Albany 47, Rocksprings 7

Haskell 26, Eldorado 22

AREA

Hamlin  58, Windthorst 21

Albany 38, Santo 28

Wheeler 26, Haskell 12

REGION SEMIFINALS

Hamlin 21, Wellington 18

Albany 48, Wheeler 27

REGION CHAMPIONSHIP

Albany 41, Hamlin 28

STATE SEMIFINALS

Gruver 30, Albany 17

REGION I-1A SIX-MAN DIVISION I

BI-DISTRICT

Aspermont 84, Paducah 55

Ira 68, Crowell 22

REGION SEMIFINALS

McLean 86, Aspermont 38

White Deer 68, Ira 42

REGION IV-1A SIX-MAN DIVISION I

BI-DISTRICT

Gorman 68, Eden 20

May 94, Robert Lee 88

REGION SEMIFINALS

Gorman 48, Nueces Canyon 44

Leakey 40, May 30

REGION CHAMPIONSHIP

Leakey 68, Gorman 36

REGION II-1A SIX-MAN DIVISION II

BI-DISTRICT

Grandfalls-Royalty 84, Loraine 34

Leuders-Avoca 46, Woodson 0

Jayton 60, Throckmorton 6

Blackwell 72, Sierra Blanca 24

REGION SEMIFINALS

Grandfalls-Royalty 65, Lueders-Avoca 60

Jayton 68, Blackwell 18

REGION CHAMPIONSHIP

Jayton 66, Grandfalls-Royalty 52

STATE SEMIFINALS

Follett 52, Jayton 32

REGION III-1A SIX-MAN DIVISION II

BI-DISTRICT

Ladonia Fannindel 66, Gordon 48

Strawn 68, Gold-Burg 0

REGION SEMIFINALS

Strawn 62, Walnut Springs 8

REGION CHAMPIONSHIP

Strawn 68, Iredell 22

STATE SEMIFINALS

Strawn 51, Oakwood 6

STATE CHAMPIONSHIP

Follett (12-2) vs. Strawn (12-2), 11 a.m. Dec. 19, Arlington’s AT&T Stadium

REGION IV-1A SIX-MAN DIVISION II

BI-DISTRICT

Blanket 75, Panther Creek 30

Richland Springs 53, Brookesmith 6

REGION SEMIFINALS

Oakwood 51, Blanket 6

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.